(Українська) Намагаючись «прикрасити» свою безпорадність у питанні поліпшення інвестиційної привабливості України, Порошенко у Давосі вдався до словесних маніпуляцій

Извините, этот техт доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

порошенок

Під час виступу на «Українському сніданку», який відбувається в рамках 48-го щорічного засідання Всесвітнього економічного форуму в Давосі Президент України Петро Порошенко виголосив кілька суперечливих тез, стосовно значного покращення інвестиційного клімату в державі.

а

ТЕЗА 1: Однією з найголовніших проведених реформ, яка вплинула на кількість зацікавлених інвесторів П.Порошенко назвав проведення приватизації: «20 років всі лише говорили про прозору приватизацію, але нічого не відбувалось. Ми презентуємо проведення приватизації, яка буде проведена за британським законодавством. Це система, що викликає довіру інвесторів…»

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА-МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Закон про приватизацію державного майна не міг жодним чином вплинути на привабливість потенційних інвесторів в України, тому що цей законопроект було схвалено Верховною Радою лише 18 січня 2018 року. Він досі  не підписаний Президентом і навіть не відправлений йому на підпис.

Ініціатором даного законопроекту є не Президент, а Кабінет Міністрів України.

Премєр-міністр України в день голосування особисто приїхав до Верховної Ради, щоб підтримати прийняття важливого закону.

На підготовку перших  малих обєктів для приватизації за новим законом знадобиться мінімум 5 місяців.

Таким чином маніпулятивною є заява Петра Порошенка про успішну презентацію реформи  і  навіть  збільшення кількості зацікавлених інвесторів, в той час коли Закон про приватизацію ще не почав діяти.

а

ТЕЗА 2«Я пишаюсь тим, що цього року вперше я отримав багато запитів від іноземних інвесторів з пропозиціями про зустрічі. Велика кількість великих гравців інвестиційного ринку. Цього ніколи досі не відбувалось».

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА-МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

FactCheck не має можливості перевірити, чи дійсно до Петра Порошенка, як президента України, а не як до бізнесмена, звертались в великій кількості іноземні інвестори чи були взагалі подібні звернення. Так сам не можливо встановити чи були ці звернення дійсно економічно привабливими для держави.

Проте, ми маємо змогу перевірити і надати дані про реальну інвестиційну привабливість країни. Вона вимірюється не особистими зверненнями до тієї чи іншої особи в державі, хай навіть ця особа Президент, а фаховими міжнародними інституціями да рейтиннами, які вони оприлюднюють щорічно на основі компетентних досліджень інвест-клімату в тій чи іншій країні.

В заяві Порошенка мова йшла про 2017 рік (інші подібні тези були акцентовані саме нацьому періоді). Але за даними Держстату  станом на 1 жовтня 2017 року обсяг  іноземних інвестицій в Україну становив  39,7 млрд. доларів.  

За 2016 рік цей показник склав  — 37,65 млрд.  

В той же час 2014 року цей показник по інерції втримався на рівні 53,7 млрд.  

В 2015, на фоні війни з Росією  відбулося стрімке падіння — до 40,7 млрд. доларів.

Тобто 2017 — не найкращий рік, інвестиції ледь повертаються до рівня 2014-15 років.

Якщо припустити, що Президент мав на увазі не обсяг інвестицій, а інвестиційний клімат, який в перспективі привабить інвесторів, то ця теза теж не витримує перевірки фактами.

Уряд на шляху покращення умов для ведення бізнесу в державі і справді провів ряд кроків в цьому напрямку.

Так було створено Офіс із залучення та підтримки інвестицій, запроваджено автоматичне відшкодування ПДВ, розширено електронний документообіг, прийнято так званий закон «маски-шоу стоп», що має убезпечити бізнес від тиску перевіряючих органів, та зроблено ще ряд кроків в напрямку реформ.  Бізнес сприйняв це з оптимізмом і у першому півріччі 2017 року Індекс інвестиційної привабливості за  EBA зріс до 3,15 балів. Це був найвищий показник з 2011 року.

Але поразки у  боротьбі з корупцією та її високий рівень, відсутність прогресу у створенні антикорупційного суду, уповільнений темп реалізації судової та земельної реформ, відсутність приватизації, війна на Донбасі – ці та інші чинники призвели до збільшення негативних настроїв бізнесменів.

За результатами ІІ півріччя індекс інвест. привабливості знизився до 3,03 балів  за 5-бальною шкалою.

Згідно даних опитування Європейської бізнес асоціації, яка провела відповідне опитування у 2017 році та оприлюднила систематизовані його дані:

— 24%  респондентів взагалі не помітили позитиву для свого бізнес;

— 46% опитаних директорів членських компаній Асоціації вважають, змін не відбулося.

— у II-му півріччі 2017 року зросла до 58%  кількість респондентів, хто був незадоволений бізнес-кліматом інвесторів.

— у I-му півріччі незадоволених було 54%.

Згідно рейтингу країн за інвестиційною привабливістю BDO International Business Compass (IBC)  ( щорічно публікує Гамбурзький інститут світової економіки (HWWI) спільно з німецькою аудиторською компанією BDO AG) у 2016 році Україна посіла 130-те місце із 174 країн і очоливши рейтинг ”Невдах року”.  Порівняно з 2015 роком держава опустилася аж на 41 сходинку.   

За індексом економічної свободи, розрахованим  стратегічним дослідницьким інститутом США  Heritage Foundation,  Україна 2017 року посіла 166 місце  з 180. Це нижче Афганістану, Судану, Анголи. І лише на 14 пунктів краще Північної Кореї, яка обіймає останню сходинку.  

Якщо порівнювати за рівнем суто одного показника “інвестиційної свободи”, то серед країн Європейського регіону Україна на останньому – 44 місці. Розрив між державами сягає майже 50 пунктів. Така ситуація спостерігалася і в попередні роки. Навіть збільшення на 5 пунктів у 2017 році не дає змоги наздогнати найближчих сусідів по рейтингу — Білорусь та Росію.

Таким чином доводиться констатувати, що оптимістичні заяви про черги  з інвесторів, які чекають зустрічі з Президентом, не більше ніж маніпулятивна заява.

а

Автор: Олекса Шарабура

Редактор: Олександр Гороховський

ап