(Українська) Депутат Андрій Шипко перебрехав дані про рівень вимирання української нації

Извините, этот техт доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

shipko

На засіданні Верховної Ради України 4 квітня 2017 року депутат від 35 виборчого округу (Дніпропетровщина, місто Нікополь, місто Покров, Нікопольський район) Андрій Шипко, вимагаючи негайної розробки державної комплексної програми підтримки української родини, заявив: «Дорогі виборці, кожного дня на п’ятсот українців становиться менше. На жаль, українська нація вимирає. В 93 році нас було 52 мільйони, зараз – 42, і це не просто цифри, це майбутнє нашої держави. За даними ООН Україна посідає 172 місце в світі по темпах народжуваності, і за останні три роки картина тільки погіршилася…».

 

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

Кількість населення України та коефіцієнт народжуваності зменшилися, але це не свідчить про вимирання української нації.

 

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Одним із ключових показників соціально-демографічного розвитку кожної країни є динаміка кількості населення. За історію незалежності України лише в період з 1991 по 1993 рр. відбувався його приріст, а починаючи з 1994 року і до сьогодні – кількість населення стабільно зменшується. Андрій Шипко точно зазначив, що в 1993 році нас було 52 млн, а в 2017 році – вже 42 млн.

Депутат робить неоптимістичний висновок, що українці як нація вимирає, спираючись, з одного боку, на спад народжуваності, а з іншого – на шокуючу цифру смертності. Однак прогнози вимирання мають базуватися не на окремо «висмикнутих» цифрах, а на показниках природного приросту населення (різниці між народжуваністю та смертністю) взятих за весь період незалежності України. Також формально на суттєве зменшення кількості українців вплинув і той факт, що з 2014 року в статистичні дані не ураховують населення тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та частини зон проведення антитерористичної операції, а це близько 2,5 млн.

Спираючись на дані Державної служби статистики України можна стверджувати, що затяжний період спаду народжуваності в нашій країні був з 1991 по 2001 рр. З 2001 року спостерігалася позитивна динаміка, що тривала до 2012 р., а вже з 2012 р. розпочалася нова хвиля спаду народжуваності.

На світовому ж рівні станом на 2016 рік за коефіцієнтом народжуваності в загальному рейтингу Україна знаходиться на 186 позиції, про що свідчать дані офіційного ресурсу Central Intelligence Agency. Розрахунок цього коефіцієнту, як важливого демографічного показника, у рамках прогнозування змін населення проводить Відділ народонаселення Організації Об’єднаних Націй Департаменту з економічних і соціальних питань. Щороку дані оновлюються, але результати публікують кожні два роки у спеціальному звіті під назвою «Перспективи світового народонаселення» (останній звіт вийшов у 2015 році).

Що стосується показників смертності, Андрій Шипко помилився, адже кожного дня помирає значно більше наших співгромадян.

Наприклад, за статистикою 2016 року в середньому щодня помирало 1594,6 українців. Проте, найбільших втрат населення Україна зазнала у періоди з 1991 по 1995 рр., коли смертність зростала, і з 1995 по 2005 рр. – коли залишалася стабільно високою із незначним коливаннями у бік спаду. За всю ж історію нашої держави піки смертності припадали саме на 1995 р. (792,6 тис) та 2005 р. (782 тис), коли у розрахунку в середньому щодня помирало по 2100 осіб. З 2005 року і до сьогодні йде тенденція до зменшення смертності.

Повертаючись до показника приросту/скорочення населення, як індикатора подальших перспектив української нації, то починаючи з 2012 року дійсно спостерігається поступове скорочення населення. При цьому Україна переживала і більш загрозливий період – з 1991 по 2005 рр., який стабільно демонстрував високі показники скорочення населення, з найбільшим даними у 2000 році (-373 тис). У загальному підсумку можна говорити про старіння нації, але не про її вимирання.

 

Автор: Анастасія Носко

Редактор: Олександр Гороховський