(Українська) Михайло Добкін збрехав про заборону російської мови в Україні в 2014 році

Извините, этот техт доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Добкин

Полемізуючи з політологом Сергієм Тараном в ефірі програми «Прайм-тайм» каналу 112 Україна, народний депутат Михайло Добкін звинуватив його однодумців у роздмухуванні війни на Донбасі,  заявив:  «Именно такие люди ,как выступавший передо мной политолог (Сергій Таран- А. В.), они разжигали вопросы, сразу после Майдана, принятие закона о запрете русского языка…именно они со всяких кассет и интернет изданий угрожали людям, живущих на Востоке страны, что они приедут и разберутся и все тут быстро полюбят Украину (42:18).

ф

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

У звинуваченнях Добкіна, вочевидь, йде мова про Проект Закону «Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України «Про засади державної мовної політики». Верховна Рада прийняла цей закон 24 лютого 2014 за поданням народного депутата В’ячеслава Кириленко, проте в.о. Президента України О. Турчинов  не підписав його.  В проекті відповідного Закону не йшлося про скасування російської мови, він скасовував Закон України «Про засади державної мовної політики» (прийнятий 3 липня 2012 року — у другому читанні), в тому числі впроваджуваний ним статус регіональних мов національних меншин.

СУТНІСТЬ ПРОБЛЕМИ:

З 1989 до 2012 р року мовна політика в Україні регулювалася Законом про мови в УРСР, який був прийнятий наприкінці існування  СРСР, в роки перебудови. Цей Закон надавав українській мові статус державної, але в той же час давав широкі гарантії в сфері освіти, ЗМІ, культури і суспільного життя російській мові та мовам інших національних меншин. Права російськомовного (і іншого неукраїномовного населення) населення захищені також на рівні Конституції України і окремих законодавчих актів. У ст.. 10 Конституції України сказано, що « в Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України».

У 2012 році за ініціативою провладної на той час Партії регіонів  був прийнятий  новий «мовний» закон – «Закон про засади державної мовної політики» (поданий народними депутатами В. Ківаловим та В. Колісниченком) . Залишаючи українську мову в статусі державної, новий закон вводив поняття «регіональні мови», які отримували статус офіційних в будь-якій адміністративно-територіальної одиниці України, де хоча б 10% населення були неукраїномовними і бажали ввести свою рідну мову в якості офіційної. Відміна даного закону у лютому  2014 р на хвилі постмайданної ейфорії стала чудовим подарунком для російської пропаганди, яка запустила інформацію про «заборону російської мови» в Україні. Проте ця відміна значила лише повернення до статус-кво, тобто тієї мовної політики, правовий механізм якої діяв з 1989 р. до 2012 р. і не містив «заборон» російської мови, а навпаки ,і на рівні Закону про мови, і на рівні Конституції гарантував її вільний розвиток.  Незабаром в. о Президента О. Турчинов наклав вето на скасування Закону і він залишився в силі. Але пропагандистський механізм був уже запущений.

Отже, М. Добкін повторює пропагандистську тезу про  «заборону» російської мови в Україні, яка нібито й викликала протест мешканців Донбасу.

а

Автор: Андрій Войтенко

Редактор: Олександр Гороховський

а
ВАЖЛИВО: Якщо політик або читач не згоден з нашим вердиктом, після надання підтверджуючої інформації, редакційна колегія залишає за собою право змінити вердикт, обов’язково зазначивши дану зміну в статті!

а
728x90fc