(Українська) Нардеп Папієв бездоказово перебільшив бездіяльність Конституційного Суду України

Извините, этот техт доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

папиев

В ефірі телеканалу «112 Україна» 19 червня народний депутат Михайло Папієв сказав: «За 3 попередніх роки Конституційний суд прийняв рішень набагато менше, ніж за один 2010 рік. Дивіться, прийнято 7 рішень в 14 році, 5 рішень в 15-му і 7 рішень в 16-му році. А в 2010 році тільки 24 рішення. В цьому році жодного немає. Тобто сьогодні діяльність Конституційного суду чи вона свідомо, це вже питання не моє, але сам факт один: люди не можуть і народні депутати України сьогодні неспроможні відстоювати права конституційні громадян України, тому що якось це або свідомо, або ні бездіяльність сьогодні існує фактично Конституційного суду. Ну як, за півроку жодного рішення немає» (6.54).

а 

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

З початку 2017 року Конституційний суд не прийняв жодного рішення. Але це не означає, що він не працює. З початку 2017 року, суд прийняв 23 ухвали, 10 з про відкриття конституційних проваджень, а отже про початок роботи над зверненнями і скаргами.

Наразі, суд працює за звичним розкладом, відбуваються засідання, а також повинні з’явитися 5 нових суддів КСУ.

в

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Конституційний Суд без перебільшення дуже важливий орган в системі органів влади будь-якої країни, яка дотримується конституційного ладу із розподілом влади на законодавчу, виконавчу і судову гілки. Цей суд єдиний орган, який може дати остаточну відповідь на питання чи законодавчий акт відповідає Конституції, в якій, до речі, є цілий Розділ ХІІ присвячений Конституційному суду. Ще без Конституційного Суду не можна провести процедуру імпічменту Президента, так як виключно цей суд має дати висновок про законність розслідування злочину глави держави, за який його чи її знімають з посади.

Громадяни до Конституційного Суду України можуть звертатися в єдиному випадку — якщо особа вважає що закон, який до неї застосовано в суді суперечить Конституції, а всі інші законні способи захисту уже вичерпані (стаття 151-1 Конституції України). А так, Конституційний суд працює із зверненнями Президента, Кабміну і щонайменше 45 народних депутатів щодо конституційності національних і міжнародних нормативно-правових актів.

Рішення Конституційного Суду публікуються на сайті суду, на порталі законодавства Верховної Ради України і в друкованих засобах, в яких публікуються законодавчі акти. Перевага електронних засобів публікації рішень в тому, що в них можна шукати і документи і аналізувати статистику

Є три види документів КСУ, які публікуються як законодавчі акти:

  • ухвали, тобто документи, які стосуються того чи працювати чи не працювати над поданим зверненням чи скаргою, тощо;
  • рішення, акти з кінцевим вердиктом щодо того чи іншого питання;
  • окремі думки суддів щодо рішень КСУ.

Є ще висновки КСУ, але вони управлінських питань, наприклад, використання бюджету, пояснення законодавства і короткого викладу суті рішень і їх перекладів.

Найвагомішими серед цих документів, зрозуміло, є рішення Конституційного Суду України. За даними порталу законодавства Верховної Ради України, у 2014 Конституційний суд України виніс 8 рішень, в 2015 – 5, а у 2016 – 7. Для порівняння у 2010 році він прийняв 23 рішення, а у 2009 аж 38 (Графік 1).

 Графік 1. Продуктивність роботи Конституційного суду України за 10 років [FactCheck за даними порталу законодавства ВРУ і інтернет-порталу КСУ] *інформація Конституційного Суду України за 5 місяців 2017 року.

Суд

 

У 2017 році судді КСУ не схвалили жодного рішення, але з січня до кінця травня винесли 23 ухвали: по три з про відмову у відкритті конституційних проваджень і закриття проваджень, ще 7 з процедурних питань і 10 про початок проваджень.

Тому, судячи з відсутності рішень складно сказати, що Конституційний суд бездіяльний. Хоча, таке відчуття підсилюють і кадрові питання. В КСУ бракує  5 із 18 суддів, а правила обрання нових суддів можуть змінитися, що збільшує непевність в тому коли з’являться нові. Разом з тим, закінчилися повноваження судді в попереднього Глави КСУ Юрія Бауліна, тривала процедура передачі повноважень до найстаршого судді Віктора Кривенка. Крім того, через скасування в 2010 році через цей суд Конституційної реформи на користь тодішньому Президенту Віктору Януковичу і подібні речі, визнання Конституційного органу як незалежного від політики органу зменшилося.

Прес-секретар Конституційного суду Наталія Муха підтвердила, що не зважаючи на те що бракує 5 суддів проблеми для діяльності в цьому нема: «Кворум суддів є. Для прийняття рішення потрібно 13 суддів. На сьогоднішній день повноважних 13 суддів», — сказала Наталія Муха.

Також вона заперечила що якісь судді саботують роботу і не виходять з «житейських причин», беруть лікарняні і так далі. Щоб дізнатися позицію суддів чому в цьому році нема рішень Наталія Муха запропонувала надіслати запит на інформацію в КСУ, що FactCheck зробив. У суді у відповідь на дали ту саму статистику з сайту, повідомили  що інформація про відсутність рішень – не є предметом публічної інформації і запропонували подати в суд, якщо відповідь незадовільна.

Дійсно, нестача суддів і питання про підконтрольність політикам сильно не заважають наявним суддям Конституційного Суду щоденно працювати за уже традиційним розкладом і наперед визначеними порядками денними засідань, які регулярно публікуються на сайті КСУ. А 10 ухвал про відкриття конституційних проваджень за 5 місяців доводять що суд працює і ще будуть або ухвали про закриття  конституційних проваджень, або ж суд прийме, можливо, навіть в цьому році рішення і покращить статистику.

а

Автор: Олексій Півторак

Редактор: Олександр Гороховський

а
ВАЖЛИВО: Якщо політик або читач не згоден з нашим вердиктом, після надання підтверджуючої інформації, редакційна колегія залишає за собою право змінити вердикт, обов’язково зазначивши дану зміну в статті!

а
728x90fc