(Українська) Нардеп Ткачук оприлюднив правду про становище з вивченням української мови нацменшинами в Угорщині, Румунії та Польщі

Извините, этот техт доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ткачук3

Геннадій Ткачук, голова виконавчого комітету Вінницької обласної організації політичної партії «УДАР», в ефірі програми «Політрада» від 24 жовтня 2017 року на вінницькому державному телеканалі «ВІНТЕРА» зробив кілька заяв стосовно наболілої освітньої реформи, оцінивши становище української національної меншини в сусідніх країнах.

а

ТЕЗА 1: «…наголошую, в Угорщині є 8 тисяч українських громадян» (27:12).

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

Останній перепис населення Угорщини проводився у жовтні-листопаді 2011 року. Згідно з ним, на території Угорщини проживає 5633 особи, що ідентифікують себе як українці, і 3323 особи – як русини. Отже, разом осіб українського етносу 8956. Депутат помилився майже на тисячу, проте близький до дійсного загального числа українських громадян.

В той же час, говорячи про національні меншини в контексті освітньої реформи, що набула великого резонансу за межами України, доцільніше було б звернути увагу на число україномовних мешканців сусідньої держави, кількість яких становить 3384 особи (або 4383 особи, включаючи русиномовних). Це ті, хто не лише говорять рідною мовою, а й активно сприяють розвитку національних і культурних традицій.

 а

ТЕЗА 2: «Я наголошую, в них є Хартія — знов таки Європейська хартія регіональних мов — і тому є в Угорщині українська мова, по Хартії мов вона є» (27:26).

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

Угорщина дійсно є однією зі Сторін-учасниць Хартії. Згідно з інформацією, розміщеною на сайті Посольства України в Угорщині, українська національна меншина відноситься до 12 офіційно визнаних на території Угорщини. Проте це не зазначено в самій Європейській хартії регіональних мов, на яку орієнтується Геннадій Ткачук.

У пункті 21 Пояснювальної записки Хартії зазначається, що вона не конкретизує список європейських мов, які визнані регіональними або мовами національних меншин, адже формування цього списку є правом кожної зі Сторін-учасниць. Натомість вона затверджує необхідність рішучих дій, що мають сприяти активному розвитку регіональних мов або мов меншин, їх функціонуванню у суспільному та приватному житті та заохочуванню такого використання, передбачати  можливість їх вивчення.

а

ТЕЗА 3: «Але немає шкіл. Вона [українська мова] є в Будапешті: там самі українці проводять недільні школи…» (27:38).

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

В Угорщині немає щоденних українських шкіл, а лише, як заявляє Геннадій Віталійович, функціонують недільні школи за сприянням Товариства української інтелігенції Угорщини в Будапешті (в Ніредьгазі та Варпалоті по три класи). Хоч вони фінансуються за рахунок державних коштів, ТУІУ відмовилось від державної акредитації.

с

ТЕЗА 4: «В Румунії є два ліцеї [українських], наголошую, там 41 тисяча україномовних українців, які визнають себе етнічними українцями і говорять на українській мові» (27:58).

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

Сайт Посольства України в Румунії повідомляє, що за даними останнього перепису населення (восени 2011 року), в Румунії мешкає 51,7 тис. етнічних українців (за альтернативними підрахунками Союзу українців Румунії – понад 200 тис.осіб).

За даними сайту етнічних громад Чернівецької області, чисельність осіб, які, проживаючи там, спілкуються українською мовою, значно перевищує вищезгадане число, що вказує на різницю між політичною і етнічною ідентифікацією жителів Румунії. Таким чином, депутат применшує число україномовних українців більш ніж на 10 тис..

В Румуніє діє лише один україномовний навчальний заклад – восьмикласний Сигітський ліцей ім. Т.Г. Шевченка. В деяких румунських школах наявні такі предмети, як українська мова і література. Таким чином, депутат перебільшує фактичну поширеність україномовної освіти.

с

ТЕЗА 5: «В Польщі є пять шкіл україномовних» (28:28).

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

За даними сайту Світового Конгресу Українців, в Польщі діє п’ять комплексів шкіл (а не поодиноких шкіл) з українською мовою навчання:

— Комплекс загальноосвітніх шкіл з укр.мовою навчання ім. Богдана-Ігоря Антонича у Легниці;

Комплекс загальноосвітніх шкіл №2 ім. Маркіяна Шашкевича в Перемишлі;

—  Комплекс шкіл з українською мовою навчання в Бартошицях;

—  Комплекс шкіл з українською мовою навчання в Білому Борі;

—  Комплекс шкіл з українською мовою навчання в Гурово Ілавецькому.

 

Автор: Каріна Шевченко

Редактор: Олександр Гороховський

а 
728x90fc