(Українська) Щоб покритикувати владу Юрій Бойко викривив дані про торгівельний баланс держави

Извините, этот техт доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Бойко

Народний депутат від «Опозиційного блоку” Юрій Бойко під час пленарного засідання парламенту 5 вересня сказав: “З початку року зовнішньо-торгівельний баланс впав на 2,2 мільярди доларів, і це ознака того, що курс національної валюти підтримується штучно».
а

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

За даними Нацбанку, дефіцит зовнішньо-торгівельного балансу України за 7 місяців 2017 року становить майже 3,19 млрд дол.

До запровадження плаваючого курсу гривні в 2014 році такий дефіцит зовнішньо-торговельних операцій не спричинив впливав на зниження курсу гривні.

а

СУТЬ ПИТАННЯ:

Зовнішньо-торгівельний баланс є частиною платіжного балансу, який обчислює Національний банк України. За визначенням, яким користується Нацбанк України, під платіжним балансом розуміють “співвідношення між сумою грошових надходжень, отриманих країною з-за кордону, і сумою здійснених нею платежів за кордон протягом певного періоду”.

Платіжний баланс складається із трьох компонентів: рахунку поточних операцій, рахунку операцій з капіталом та фінансових операцій. Перший рахунок включає всі операції з реальними цінностями, що відбуваються між громадянами країни та іноземцями, а також операції, пов’язані з безоплатним наданням або одержанням цінностей, які призначені для поточного використання. У структурі поточного рахунку виділяються чотири основні компоненти: товари, послуги, доходи та поточні трансферти.

Рахунки операцій з капіталом та фінансових послуг охоплюють усі операції, які включають одержання або оплату капітальних трансфертів, а саме: на інвестиційні цілі, придбання або реалізацію нефінансових активів та прав власності, таких як, наприклад, торгові марки, патенти, авторські права, права на видобуток корисних копалин та інші.

Аналізуючи притік і відтік валюти до економіки держави, можна оцінити її стан, самодостатність і стабільність, а також встановити наскільки економіка країни приваблива на даний час для інвесторів, пояснювати і прогнозувати інфляційні ризики.

а
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Згідно із рахунком поточних операцій платіжного балансу, за січень-липень 2017 року Нацбанк зафіксував відтік коштів з економіки України в обсязі 2,16 млрд дол. Але, це тільки частина правди.

По-перше. Рахунок поточних операцій, як йшлося вище, включає не тільки експорт-імпорт товарів і послуг, а й витрати на оплату праці, інвестиції, тощо. Саме різниця експорту і імпорту коштів в межах цих складових рахунку поточних операцій і дав цифру 2,16 млрд дол.

Але, до торгівлі в цьому рахунку відноситься тільки експорт-імпорт товарів і послуг. А за січень-липень 2017 року переважання імпорту товарів і послуг над експортом – майже 3,19 млрд дол.

По-друге. Переважання імпорту товарів і послуг в Україні – звичне явище протягом останніх 17 років (Графік 1). За цей час, до лютого 2014 року, в Україні був фіксований курс гривні, який корегувався виключно у випадках криз, а потім знову фіксувався Нацбанком. На утримання курсу витрачалися резерви НБУ, але була видимість стабільності.

 Скриншот 2017-09-07 16-13-22

Графік 1. Переважання експорту над імпортом в рахунку поточних операцій платіжного балансу України в 2005-2016 рр [За даними НБУ про платіжний баланс і курс гривні]

Після зміни влади внаслідок Євромайдану, виявилося що резерви обміліли, а швидко залучити кредити нема можливості, тому і був введений плаваючий курс гривні до іноземних валют. При такому підході курс гривні визначається за принципами попиту і пропозиції, а Національний банк менше впливає на пропозицію валюти на ринку.

З кінця 2014 року гривня щодо інших валют, наприклад долара, знецінилася ледь не вдвічі. При тому що в попередні роки із набагато більшими дефіцитами зовнішньої торгівлі, курс гривні до інших валют утримувався адміністративними засобами і Юрій Бойко це не критикував.

а

Автор: Олексій Півторак

Редактор: Олександр Гороховський
а 

ВАЖЛИВО: Якщо політик або читач не згоден з нашим вердиктом, після надання підтверджуючої інформації, редакційна колегія залишає за собою право змінити вердикт, обов’язково зазначивши дану зміну в статті!

а
728x90fc