Нардеп Ткачук оприлюднив правду про становище з вивченням української мови нацменшинами в Угорщині, Румунії та Польщі

Ткачук3

Геннадій Ткачук, голова виконавчого комітету Вінницької обласної організації політичної партії «УДАР», в ефірі програми «Політрада» від 24 жовтня 2017 року на вінницькому державному телеканалі «ВІНТЕРА» зробив кілька заяв стосовно наболілої освітньої реформи, оцінивши становище української національної меншини в сусідніх країнах.

а

ТЕЗА 1: «…наголошую, в Угорщині є 8 тисяч українських громадян» (27:12).

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

Останній перепис населення Угорщини проводився у жовтні-листопаді 2011 року. Згідно з ним, на території Угорщини проживає 5633 особи, що ідентифікують себе як українці, і 3323 особи – як русини. Отже, разом осіб українського етносу 8956. Депутат помилився майже на тисячу, проте близький до дійсного загального числа українських громадян.

В той же час, говорячи про національні меншини в контексті освітньої реформи, що набула великого резонансу за межами України, доцільніше було б звернути увагу на число україномовних мешканців сусідньої держави, кількість яких становить 3384 особи (або 4383 особи, включаючи русиномовних). Це ті, хто не лише говорять рідною мовою, а й активно сприяють розвитку національних і культурних традицій.

 а

ТЕЗА 2: «Я наголошую, в них є Хартія – знов таки Європейська хартія регіональних мов – і тому є в Угорщині українська мова, по Хартії мов вона є» (27:26).

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

Угорщина дійсно є однією зі Сторін-учасниць Хартії. Згідно з інформацією, розміщеною на сайті Посольства України в Угорщині, українська національна меншина відноситься до 12 офіційно визнаних на території Угорщини. Проте це не зазначено в самій Європейській хартії регіональних мов, на яку орієнтується Геннадій Ткачук.

У пункті 21 Пояснювальної записки Хартії зазначається, що вона не конкретизує список європейських мов, які визнані регіональними або мовами національних меншин, адже формування цього списку є правом кожної зі Сторін-учасниць. Натомість вона затверджує необхідність рішучих дій, що мають сприяти активному розвитку регіональних мов або мов меншин, їх функціонуванню у суспільному та приватному житті та заохочуванню такого використання, передбачати  можливість їх вивчення.

а

ТЕЗА 3: «Але немає шкіл. Вона [українська мова] є в Будапешті: там самі українці проводять недільні школи…» (27:38).

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

В Угорщині немає щоденних українських шкіл, а лише, як заявляє Геннадій Віталійович, функціонують недільні школи за сприянням Товариства української інтелігенції Угорщини в Будапешті (в Ніредьгазі та Варпалоті по три класи). Хоч вони фінансуються за рахунок державних коштів, ТУІУ відмовилось від державної акредитації.

с

ТЕЗА 4: «В Румунії є два ліцеї [українських], наголошую, там 41 тисяча україномовних українців, які визнають себе етнічними українцями і говорять на українській мові» (27:58).

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

Сайт Посольства України в Румунії повідомляє, що за даними останнього перепису населення (восени 2011 року), в Румунії мешкає 51,7 тис. етнічних українців (за альтернативними підрахунками Союзу українців Румунії – понад 200 тис.осіб).

За даними сайту етнічних громад Чернівецької області, чисельність осіб, які, проживаючи там, спілкуються українською мовою, значно перевищує вищезгадане число, що вказує на різницю між політичною і етнічною ідентифікацією жителів Румунії. Таким чином, депутат применшує число україномовних українців більш ніж на 10 тис..

В Румуніє діє лише один україномовний навчальний заклад – восьмикласний Сигітський ліцей ім. Т.Г. Шевченка. В деяких румунських школах наявні такі предмети, як українська мова і література. Таким чином, депутат перебільшує фактичну поширеність україномовної освіти.

с

ТЕЗА 5: «В Польщі є пять шкіл україномовних» (28:28).

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

За даними сайту Світового Конгресу Українців, в Польщі діє п’ять комплексів шкіл (а не поодиноких шкіл) з українською мовою навчання:

– Комплекс загальноосвітніх шкіл з укр.мовою навчання ім. Богдана-Ігоря Антонича у Легниці;

Комплекс загальноосвітніх шкіл №2 ім. Маркіяна Шашкевича в Перемишлі;

–  Комплекс шкіл з українською мовою навчання в Бартошицях;

–  Комплекс шкіл з українською мовою навчання в Білому Борі;

–  Комплекс шкіл з українською мовою навчання в Гурово Ілавецькому.

 

Автор: Каріна Шевченко

Редактор: Олександр Гороховський

а 
728x90fc