Олександр Вілкул: В Україні за два роки впав експорт на 40%, а експорт в держави ЄС скоротився на 3,5 млрд дол

Александр Вилкул«У нас, к сожалению, за эти два года упал экспорт на 40%… Если взять базу 2013 года, у нас было около 24% экспорта в страны Евросоюза, и около 36% в страны Таможенного союза.

Какая ситуация на сегодняшний момент… У нас самый большой экспорт в страны ЕС… Это составляет около 40%… Если брать в натуральном выражении, то на 3,5 млрд евро у нас упал экспорт и в страны Европейского союза», – заявив Олександр Вілкул в ефірі програми «Свобода слова» 18 квітня.

 

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

Відмінність даних заяви Олександра Вілкула з офіційною статистикою Держстату

Табл1

СУТЬ ПРОБЛЕМИ:

У 2015 році вартість українського експорту була найнижчою за останні 12 років (Графік 1). Вона знизилась до 42,1 млрд дол. Порівняно з 2013 роком, відбулось падіння до 26,5 млрд дол, тобто на 39%.

Експорт товарів і послуг 2002-2015

Графік 1. Експорт товарів з України в 2002-2015 роках (млрд дол. (FactCheck, на основі Держстату)).

Зовнішня торгівля держав поділяється на експорт і імпорт товарів і послуг. В Українському експорті найбільша роль належить товарам. З 2002 року на них припадало 82% продажів. Решта 18% експорту становлять послуги. Транспортні  послуги і  розробка програмного забезпечення відіграють серед них вагому роль.

Графік 2. Зміна частки основних категорій експорту України в 2006-2015 роках.

Графік 2. Зміна частки основних категорій експорту України в 2006-2015 роках (FactCheck, на основі  Держстату).

Українська економіка є сировинною. Найбільше експортується виробів металургійної галузі,  продовольчих товарів, продукцію хімічної промисловості . За останні 10 років намітилася тенденція до зростання ваги продовольчих товарів і сировини для їх виробництва і падіння обсягу експорту продукції металургії та хімічної галузі (Графік 2).

За цей час експорт продовольчих товарів виріс більш ніж на 27%, а частка експорту чорних, кольорових металів і виробів з них упала на 20%.

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Україна активно торгує із країнами Митного Союзу і ЄС. До Митного Союзу входять Російська Федерація, Білорусь і Казахстан.

З країн ЄС найважливішими торговими партнерами є Німеччина, Польща, Словаччина, Угорщина і Франція.

Графік 3. Співвідношення експорту в країни СНД, ЄС і інші країни.

Графік 3. Співвідношення експорту в країни Митного Союзу, ЄС і інші країни (%(FactCheck, на основі Держстату)).

Останнім часом спостерігається зміна пропорцій доходів, від українського експорту до ЄС і Митного Союзу. В 2013 році Україна продала ЄС товарів і послуг на 21 млрд дол, а країнам Митного Союзу – на 28 млрд дол (График 4).

У 2015 році експорт до Митного Союзу знизився до 8,9 млрд дол.

Найбільше він скоротився в Російську Федерацію. За останні два роки оборот зовнішньої торгівлі товарами і послугами впав на 68%.

Європейський експорт у 2015 році теж скоротився, але лише до 18,7 млрд дол.

Графік 4. Співставлення експорту в ЄС і СНД (млрд дол)

Графік 4. Експорт товарів і послуг в ЄС і Митний Союзу у 2013-2015 рр., млрд дол. (FactCheck, на основі Держстату).

Автор: Олексій Півторак

Експерт: Дмитро Єфремов

Редактор: Олександр Гороховський

ВАЖНО: Если политик или читатель не согласен с нашим вердиктом, после предоставления подтверждающей информации, редакционная коллегия оставляет за собой право изменить вердикт, обязательно отметив данное изменение в статье!