(Українська) Василь Горбаль оприлюднив неприємну правду про кількість непрацюючих кредитів/активів в українських банках

Извините, этот техт доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Горбаль

Почесний президент «Укргазбанку»,  колишній народний депутат України 4, 5 та 6 скликань Василь Горбаль, говорячи про проблеми банківської системи України заявив:  «Ми бачимо наступну проблему – біля 57% банківських активів не працюють. Це є перший виклик для майбутнього голови НБУ. Це кредити, які не генерують прибутку. Це погані активи, з якими потрібно щось зробити. По фізособам цей показник становить 60%».

а

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

Згідно із Звітом про фінансову стабільність НБУ  за червень 2017 р.  наприкінці квітня частка непрацюючих кредитів складала близько 57 % (с. 41 звіту),  а частка непрацюючих кредитів, виданих фізичним особам – 59, 7% (с. 43 звіту).

а

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

Банківські активи загалом – це  ресурси банку та кошти, що класифікуються за напрямками розміщення та використання з метою одержання прибутку. Вони включають: кошти в касі банку, кошти на кореспондентських рахунках, кошти в резервних фондах банку, надані кредити юридичним i фізичним особам, надані міжбанківські кредити, державні облігації, цiннi папери, вкладення у факторингові та лiзинговi операції, дебітори, кошти, вкладені у спільну господарську діяльність та ін.. Банківські активи  поділяють на активи, що приносять i що не приносять дохід. До активів,  що не приносять доходу, належать матеріальні та немате­рiальнi активи: кошти в касі, на кореспондентському рахунку, на резервних рахунках, а також основні засоби, матеріали, нематерiальнi активи та вiдверненi кошти прибутку. Активи, що приносять прибуток, поділяють на: кредити, облiковi активи та банківські інвестиції.

Тобто, згідно із визначенням, активи не є тотожними кредитам, кредити є однією з частин банківських активів. Але у висловлюванні В. Горбаля «…біля  57% банківських активів не працюють» не міститься помилки чи плутанини активів з кредитами, як то може показатися на перший погляд. Адже з червня 2016 р. в методології НБУ запроваджено поняття «непрацюючі активи/кредити», що є максимально близьким до загальноприйнятого у світовій практиці поняття “non-performing exposures/ loans”

НЕДІЮЧІ АКТИВИ/КРЕДИТИ (non-performing exposures/ loans loans (NPЕ/L) –це сумнівні та безнадійні до повернення кредити. Згідно з рекомендаціями МВФ, кредити вважають недіючими, якщо сплата основної суми та процентів за ними прострочені: 1) на три місяці (90 днів) або більше; 2) менше ніж на 90 днів, проте відповідно до національних норм нагляду вважається, що обслуговування такого кредиту є «слабким» або «незадовільним». Якщо кредит був кваліфікований як недіючий, то він повинен залишатись у цій категорії до списання або отримання виплат. Будь-який кредит, який заміщує кредит, що був кваліфікований як недіючий кредит (реструктуризація, переоформлення, рефінансування кредиту) повинен залишатись у цій категорії до отримання виплат процентів та повернення суми кредиту. До обсягу кредитів, кваліфікованих як недіючий кредит включається загальний обсяг заборгованості за ними, а не тільки прострочена сума. Сьогодні у вітчизняній практиці до недіючих кредитов відносять сумнівні та безнадійні кредити та кредити, які їх заміщують.

а

Автор: Андрій Войтенко

Редактор: Олександр Гороховський

а 
ВАЖЛИВО: Якщо політик або читач не згоден з нашим вердиктом, після надання підтверджуючої інформації, редакційна колегія залишає за собою право змінити вердикт, обов’язково зазначивши дану зміну в статті!

а
728x90fc