Про що іще окрім України бреше Дональд Трамп в Америці

Дональд ТрампДональд Трамп – одіозний американський політик, який як відомо, балотується на посаду президента США. Нещодавні його заяви потрапили в центр уваги вітчизняного політикуму, оскільки стосувалися статусу окупованого Росією Кримського півострова та перспектив його повернення Україні.

Повідомлялося, що Дональд Трамп заявляв, що мешканці Криму самі захотіли приєднатися до РФ, що спроба повернути його Україні призведе до третьої світової війни, а також відзначився низкою прихильних заяв по відношенню до Володимира Путіна. Подібні заяви ймовірного президента США не можуть не насторожувати; вони породжують питання про серйозність виголошених ним заяв та принциповості цього політика.

Скандал, щодо голови виборчого штабу Трампа – Пола Манафорта, якого звинувачують в отриманні 12,7 млн дол з «чорної каси» колишньої «Партії Регіонів», ще більш привернув увагу до постаті одіозного кандидата в очільники Білого Дому.

FactCheck-Ukraine зацікавився поточною риторикою Дональда Трампа та, скориставшись джерелами дружнього американського ресурсу Washington Post Factchecker, проаналізував ступінь її правдивості.

 

ВЕРДИКТ: БЕЗ ВЕРДИКТУ

СУТЬ ПИТАННЯ:

Тематика, якою оперує сьогодні Трамп, обумволена його поточним статусом кандидата в президенти від Республіканської партії та звернена до пересічного виборця. Він висловлює своє бачення з приводу багатьох внутрішньополітичних проблем, які хвилюють електорат, та критикує свого опонента, Хіларі Клінтон, за відсутність лідерських якостей або некомпетентність. При цьому Трамп не цурається ніяких маніпулятивних технологій, зловживає перебільшеннями та відверто бреше.

Наприклад, під час промови перед бізнес-клубом міста Детройт 8 серпня Трамп

  • приписав Хіларі Клінтон заяви, що вона збирається підвищувати податки на середній клас (що насправді виявилося фонетичною обмовкою), посилити податкове навантаження на малий бізнес (насправді зманіпулювавши технічними складовими її програми), закрити вугільну промисловість і вугільні шахти (насправді вирвано з контексту);
  • зманіпулював показниками чисельності робочої сили, рівня безробіття, тривалістю економічного зростання країни, чисельністю осіб, що стали отримувати продовольчі субсидії за президентства Барака Обами;
  • збрехав про високий ступінь оподаткування майна багатих, падіння чисельності домоволодінь (тобто скорочення середнього класу), збитки від підписаної президентом Клінтоном угоди про зону вільної торгівлі з Мексикою і Канадою (насправді підписана Джорджом Бушем старшим) та кількістю сирійських біженців, які має намір прийняти адміністрація Обами.

Загалом, як стверджує Глен Кесслер, провідний фахівець з факт-чекінгу Washington Post, Дональд Трамп не відзначається принциповістю, ігнорує факт-чекінг і не соромиться повторювати доведену опонентами власну брехню від одного інтерв’ю до іншого. Він полюбляє публічно виступати і легко роздає по кілька інтерв’ю на день. Тому частка неправди в його риториці стрімко зростає (табл. 1).

Таблиця 1. Оцінка правдивості перевірених заяв Дональда Трампа за червень 2015 / 2016 років за шкалою Washington Post Fact Checker. [FactCheck-Ukraine на основі Washington Post Fact Checker]

Табл-2

* Примітка: Пінокіо – казковий літературний герой, лялька, виготовлена з дерева, яка перетворилась на людину. Відзначався високою схильністю до брехні, внаслідок якої його дерев’янний ніс постійно зростав. Washington Post Fact Checker використовує образ Пінокіо для означення рівня брехливості заяв американських політиків.

За оцінками фактчекерів із Washington Post, 85 % перевірених заяв Дональда Трампа виявилися брехливими або здебільшого брехливими.

Всього дві абсолютно правдиві заяви у його риториці було зафіксовано протягом року. Одна із них стосувалася високої частоти самогубств серед ветеранів усіх американських війн та необхідності покращити у зв’язку з цим систему їх медичного забезпечення. Інша – з приводу кількості дітей, що народжуються щороку в сім’ях нелегальних мігрантів на території Сполучених Штатів.

Зовнішньополітичні уявлення Дональда Трампа, виголошені публічно, також відзначаються непослідовністю і низькою обізнаністю. Зокрема, під час передвиборної компанії він стверджував, що був проти війни Америки в Іраці, хоча виявилося, що раніше він такого не заявляв. Також він вважав, що лівійські нафтові родовища тепер контролює ІДІЛ, однак насправді бойовики ІДІЛ лише невдало пробували захопити їх.

У своєму арсеналі Трамп має і надзвичайно екстравагантні висловлювання, які не дозволяє собі жоден професійний американський політик. Наприклад,  після терактів у Парижі 13.11.15 він казав, що бачив тисячі мусульман в Нью-Джерсі, які святкували роковини 11 вересня 2001 року. В іншому інтерв’ю Трамп прямо заявив, що Обама є засновником ІДІЛу.

Washington Post Fact Checker створив спеціальну сторінку, на якій зібрано найбільш одіозні сумнівні заяви Дональда Трампа. Їх огляд дозволяє виснувати, що риторика Дональда Трампа відзначається низькою достовірністю, ситуативністю, орієнтованістю на виборчий контекст та брехливістю.

Реагуючи на інтерес в українському суспільстві до президентських виборів у США, що наближаються, зважаючи на важливість їх результатів для нашої держави, FactCheck-Ukraine буде на періодичній основі моніторити правдивість риторики основних кандидатів на пост президента Сполучених Штатів та інформувати про неї українських читачів.

Автор: Дмитро Єфремов

Редактор: Олександр Гороховський

ВАЖЛИВО: Якщо політик або читач не згоден з нашим вердиктом, після надання підтверджуючої інформації, редакційна колегія залишає за собою право змінити вердикт, обов’язково зазначивши дану зміну в статті!

728x90fc